Zdrowie

Dlaczego warto korzystać z pomocy psychologa?

Ludzie borykają się z różnymi problemami. Często boimy się je ujawniać, z obawy o szyderstwo ze strony innych. Mimo że z perspektywy kogoś innego mogą być to błahe problemy, to dla nas mogą być one bardzo poważne. Jak poradzić sobie z takimi problemami?

Bardzo ważna jest świadomość

Świadomość czego? Tego, że jakikolwiek problem istnieje? Nie do końca właśnie o to chodzi, ponieważ większość osób raczej jest świadoma tego, że coś się dzieje nie tak. Najważniejsza jest świadomość tego, że ten problem należy naprawić i może zdarzyć się tak, że będzie trzeba udać się do kogoś po pomoc.

Bardzo często się jednak tego wstydzimy, wstydzimy się ujawniać fakt, że możemy mieć jakikolwiek problem. Jest on dla nas nie do rozwiązania i myślimy, że jeśli nie my sami, to nikt inny sobie z nim nie poradzi. Trzeba jednak odrzucić takie myślenie na bok, ponieważ jest ono bardzo zgubne i fałszywe, a w najgorszym wypadku może nas doprowadzić na skraj załamania psychicznego. Może wydawać się to dziwne i każdy i tak stwierdzi, że on jest w wyjątkowej sytuacji, gdzie naprawdę nie da się nic zrobić. Jest jednak osoba, która specjalizuje się w takich problemach i tą osobą jest psychoterapeuta.

Dlaczego warto iść do psychoterapeuty?

Powodów do tego, aby udać się do psychiatry, może być kilka, a między innymi:

• Doradzają nam to nasi krewni i znajomi – często zdarza się tak, że my sami nie zauważamy u siebie problemu, lecz ludzie wokół nas już tak. Nie należy się na nich obrażać, jeśli zwrócą nam na to uwagę. Warto raczej tym się zainteresować i jednak porozmawiać ze specjalistą, aby wykluczyć wszelkie możliwe wady i problemy. Może to być po prostu tak, że mamy taki charakter, którego inni nie potrafią nieraz zaakceptować, lecz on jest całkowicie poprawny. Może też być tak, że rodzina jednak miała rację i będziemy potrzebowali pomocy.
• Sami czujemy, że potrzebujemy pomocy – najlepszą sytuacją dla nas samych jest ta, gdy sami uznamy, że jesteśmy w punkcie naszego życia, gdzie potrzebujemy pomocy. Taka nasza świadomość problemu jest bardzo ważna w przypadku potencjalnej terapii, ponieważ przebiega ona łatwiej i jest wsparta przez naszą silną wolę i chęć wyleczenia się, wyjaśnienia problemu.

Prócz tych powodów, może być ich o wiele więcej, jednak to ma być przykład tego, że sugestia udania się do terapeuty może wyjść od różnych osób i należ to traktować bardzo poważnie. Nawet jeśli boimy się różnych reakcji ze strony ludzi, to nie powinniśmy reagować na te negatywne. Musimy pamiętać, że tu chodzi o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne i trzeba o to bardzo dbać.

Napisz komentarz