Zdrowie info

Zasady dobrej diety

Bardzo często wydaje nam się, że aby schudnąć, wystarczy nie jeść. Nie ma nic bardziej błędnego, niż to stwierdzenie. Głodówka nigdy nie jest polecanym sposobem na utratę zbędnych kilogramów, bowiem niepotrzebnie prowadzi do wyniszczenia organizmu, a utracone kilogramy wracają – bardzo często z nadwyżką.

Jaka powinna być dobra dieta?

Na wstępie warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem diety bardzo wskazana jest wizyta u dietetyka. Zbada on nasze nawyki, zwyczaje i ciało, dzięki czemu będzie w stanie dobrać jadłospis i zestaw ćwiczeń dopasowany do naszych potrzeb. Niezależnie od tego, czy decydujemy się dietę sami, czy pod opieką specjalisty, musi ona spełniać kilka podstawowych zasad.

Po pierwsze, głodówka nie jest rozwiązaniem. Najlepsza dieta to taka, która składa się z kilku małych posiłków dziennie. Nie należy dopuszczać do powstawania uczucia głodu, bowiem wtedy jesteśmy o wiele bardziej skłonni do sięgania po niezdrowe przekąski.

Jeśli już mowa o podjadaniu – należy unikać go za wszelką cenę. Niestety, bardzo często sięgamy wtedy po niezdrowe przekąski, co rujnuje efekty procesu odchudzania. Zdecydowanie lepiej sięgać po warzywa, zwłaszcza w sezonie, kiedy są świeże i mamy ich szeroki wybór.

Kolejną zasadą mądrej diety jest ruch. Nie da się schudnąć z głową bez aktywności fizycznej. Brak ruchu sprawi, że nawet przy utracie zbędnych kilogramów, nasze ciało będzie sflaczałe i bez życia. Dieta połączona z ćwiczeniami na bieżąco będzie rzeźbić naszą sylwetkę, nie dopuści do utraty jędrności skóry i wprawi nas w o wiele lepsze samopoczucie.

Dobrym pomysłem w czasie diety jest picie sporej ilości wody. Dwa litry dziennie pomogą zaspokoić głód i nawodnią nasz organizm. Zdecydowanie należy unikać słodkich napojów, słodzonych herbat czy wód smakowych, bowiem zawierają one ogromne ilości cukrów, który jest zdecydowanym wrogiem diety.

Unikanie słodyczy nie zawsze nam się udaje, zwłaszcza jeśli cechuje nas słabość do czekolady i innych wyrobów tego typu. Dlatego warto ustanowić sobie jeden dzień w tygodniu, w którym w nagrodę będziemy mogły poczęstować się bez żadnych wyrzutów sumienia czymś słodkim. Perspektywa słodkiej przyjemności znacznie ułatwi nam codzienne życie na diecie.

Napisz komentarz