Poradnik

Uzdrów swoje ciało dotykiem

Masaż w Poznaniu znany jest ludziom już od starożytności. Rzymskie łaźnie zapewniały wielkim mieszkańcom Rzymu nie tylko aromatyczną kąpiel i balsamowanie ciała, ale również relaksujący masaż wykonywany przez najpiękniejsze, wojenne niewolnice.

masaże poznańW dzisiejszych czasach masaż spełnia dwie podstawowe funkcje: leczniczą i relaksacyjną. Ich rozpowszechnienie jest bardzo podobne. O ile masaż relaksacyjny wykonywany może być przez amatora, to formę leczniczą lepiej zlecić profesjonaliście.

Fizjoterapeuta, czyli osoba zajmująca się masażami jest osobą po pięcioletnich bardzo trudnych studiach. W czasie swojego szkolenia odbywa zarówno zajęcia teoretyczne, jak i ćwiczy swoje umiejętności praktyczne. W czasie tych 5 lat odbywa również ukierunkowane praktyki w wielu oddziałach rehabilitacyjnych specjalistycznych szpitali. Studia kończy obroną pracy magisterskiej, a także sprawdzianem umiejętności praktycznych, które obejmują nie tylko techniki masażu, ale również inne potrzebne fizjoterapeucie techniki lecznicze.

Po ukończonych studiach fizjoterapeuta ma możliwość rozpoczęcia pracy zarówno w prywatnych gabinetach, jak i państwowych oddziałach szpitalnych.

Ponadto prawo polskie pozwala na nadanie tytułu masażysty osobie, która ukończyła profilowane technikum, lub szkołę policealną na kierunku masażysty. Jej uprawnienia potwierdza otrzymany na zakończenie szkolenia dyplom. Osoba ta podobnie jak fizjoterapeuta jest uprawniona do wykonywania wszystkich rodzajów masażu (m.in masaż relaksacyjny, masaż sportowy).

Aktualnie proponowane masaże lecznicze służą niwelowaniu bardzo wielu objawów chorobowych. Podstawę leczenia zespołów bólowych kręgosłupa stanowią właśnie masaże łącznie z odciążaniem zajętego odcinka, a także pomocniczą terapią farmakologiczną (leki miorelaksacyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Jakie działania wywiera masaż leczniczy?
Ta forma masażu wykorzystywana jest m.in. do:
1. łagodzenia migreny oraz napięciowego bólu głowy (migrena częściej występuje u kobiet),
2. ulżenia w bólu porodowym- masaż dotyczy wówczas ramion i ewentualnie pleców,
3. zwiększania ukrwienia miejsc zmienionych chorobowo- odpowiednie uciskanie tkanek powoduje zwiększenie w nich przepływu krwi, które związane jest z rozszerzeniem łożyska naczyniowego.

Masaże stanowią świetny sposób na rozluźnienie napiętych mięśni, dlatego mogą być one również zalecane w przypadku nadmiernego stresu.

Napisz komentarz